Доста за денес. Кога треба да престанете да тргувате со IQ Option?

Доста за денес. Кога треба да престанете да тргувате со IQ Option?

Веројатно сте почнале да тргувате со бизнис размислувајќи за илјадници долари на вашата сметка наскоро. Се надевате на една добра трансакција која ќе ви донесе богатство брзо и лесно. И дека можеш мал капитал да помножиш на цело богатство.

Па, ако ова се некои од вашите мисли, тоа е сосема во ред. Но, не паѓајте во замката да отворите бројни трансакции само за да ги вратите загубите или да заработите висок профит во еден ден. Ова е често грешка што не ја прават само почетниците. Повремено го прават и професионалците.

Зад ваквите одлуки стојат емоции. Емоциите ви кажуваат да влегувате на пазарот повторно и повторно, дури и ако знаете дека ситуацијата не е баш поволна. Значи, прашањето е кога е вистинското време да престанете да тргувате за денес?

Доста за денес. Психологија во трговијата

Поминувањето долги часови пред компјутер може да биде исцрпувачки. Следењето на движењето на цените, чекањето на сигналите од индикаторите и следењето на сопствените тргувања бара многу внимание. И кога сте уморни, не можете да размислувате јасно. Ова е причината зошто мора да ја научите вештината да кажете дека ова е доволно за денес.

Доста за денес. Кога треба да престанете да тргувате со IQ Option?
Губењето премногу води до фрустрација

Емоции во тргувањето

Кога се фокусирате само на стекнување високи профити, но доживувате загуба по друга, може да почувствувате фрустрација, страв и вознемиреност. Но, овие емоции се лоши советници. На ист начин алчноста, прекумерната самодоверба, тврдоглавоста или возбудата нема да направат ништо добро за вашите перформанси.

Треба да се разберете себеси на прво место. Знајте ги вашите реакции, вашите силни и слаби страни. Ова ќе ви помогне да избегнете какви било загуби.

Направете трговски план

Богатство нема да ви дојде во еден ден како со волшебно стапче. Треба да изградите солиден трговски план и да работите преку него. Треба да ја оставите алчноста настрана и да се подготвите за бавен напредок. Прилагодете го планот на патот. Не е можно да се спроведуваат само добитни трансакции.

Што ќе направите кога трансакцијата ќе заврши со загуба? Ќе се задржите ли долго на тоа или ќе научите лекција и ќе проверите што тргнало наопаку?

Успешниот трговец ги користи изгубените занаети. Ги анализира и ја подобрува тактиката за во иднина. Прифатете го фактот дека ќе се случат загуби. Научете нешто од нив и продолжете.

Не претерувајте

Како што веќе спомнав, треба да развиете добар план за тргување. Не мора цел ден да седите пред вашето биро. Не мора да внесувате многу трансакции во една сесија.

Поважно е да се отвори позиција кога шансите за победа се големи. И со добар план, само неколку трансакции може да донесат подобри резултати од прекумерното тргување.

Не станувајте зависник од трговија

Зависноста е диктирана од емоции. Или сакате да видите како растат парите на вашата сметка или треба веднаш да ги вратите загубите. Двата начина може да доведат до губење контрола и изложување на непотребниот ризик од исцрпување на сметката.

Затоа, кога држите план во рака, а тој бара да поминувате само 2 часа на пазар дневно, држете се до него. Застанете кога ќе заврши времето и оставете го за следната сесија.

Доста за денес. Кога треба да престанете да тргувате со IQ Option?
Не се зависни од тргување

Завршни зборови

Познавањето на себеси е клучно кога станува збор за трговскиот бизнис. Можете да ги искористите вашите предности, како и вашите слабости во ваша корист.

Чувајте ги емоциите под контрола. Не тргувајте кога чувствувате дека вашата концентрација исчезнува.

Развијте план за тргување и следете го. Престанете да тргувате според него, без разлика што ќе победите или ќе изгубите. Утре е друг ден.

Искористете ја прекрасната карактеристика што ја има IQ Option во својата понуда. Се нарекува бесплатна демо сметка и може да се надополни со виртуелна готовина. Испробајте нов пристап таму, тестирајте ја вашата стратегија и добро запознајте ги индикаторите пред да се префрлите на сметката во живо за IQ Option.

Споделете ги вашите сознанија за трговската психологија во делот за коментари. Ќе го најдете под страницата.

Thank you for rating.
ОДГОВОРИ НА КОМЕНТАР Откажи го одговорот
Ве молиме внесете го вашето име!
Ве молиме внесете точна адреса за е-пошта!
Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Полето g-recaptcha е задолжително!
Остави коментар
Ве молиме внесете го вашето име!
Ве молиме внесете точна адреса за е-пошта!
Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Полето g-recaptcha е задолжително!